Przyczyny refluksu

Choroba refluksowa przełyku (gastroesophageal reflux disease, w skrócie GERD) jest jedną z najbardziej powszechnych schorzeń układu pokarmowego. Dotyczy ok. 15% populacji zamieszkującej kraje o wysokim poziomie rozwoju gospodarczego. Choroba ma charakter przewlekły z następującymi po sobie naprzemiennie okresami zaostrzeń i remisji. Nieleczona często prowadzi do poważnych powikłań. W trakcie trwania choroby bardzo istotna jest farmakoterapia oraz stosowanie odpowiedniej diety.

Czym jest choroba refluksowa?

GERD to stan charakteryzujący się patologicznym, czyli nieprawidłowym cofaniem się treści żołądkowej do przełyku, która przełamując tzw. barierę tolerancji podrażnia błonę śluzową przełyku przyczyniając się do wielu dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, w tym zgagi. Zarzucacie treści żołądkowej może mieć także charakter fizjologiczny, o ile nie jest przyczyną uszkodzenia błony śluzowej przełyku i nie powoduje objawów wpływających na obniżenie jakość i komfortu życia.

Mechanizm powstawania choroby

U podstaw GERD leży nieprawidłowe funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku, który znajduje się w miejscu połączenia przełyku i żołądka. W prawidłowych warunkach jest on rodzajem bariery między niskim ciśnieniem charakterystycznym dla przełyku, a wysokim ciśnieniem, które panuje w żołądku. Podczas przełykania pokarmów następuje rozluźnienie zwieracza, ułatwiające przesuwanie się treści pokarmowej, a po nim ponownie dochodzi do zacisku. Ma to zapobiegać cofaniu się do przełyku treści żołądkowej. Istotnym czynnikiem chroniącym przed refluksem jest również prawidłowe napięcie i motoryka dolnego odcinka przełyku. W przypadku, gdy wspomniane mechanizmy nie działają prawidłowo dochodzi do rozwoju choroby refluksowej. Do innych przyczyn refluksu zalicza się spowolnione opróżnianie żołądka, przepuklina rozworu przełykowego przepony czy zaburzenia kurczliwości przełyku i żołądka. Warto zaznaczyć także, że nadwaga i otyłość,  szczególnie otyłość brzuszna są istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia choroby refluksowej.

Objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby refluksowej przełyku jest zgaga, określana jako odczucie palenia lub pieczenia w przełyku. Przyczyną zgagi jest drażniące działanie kwaśnej treści żołądkowej lub żółci na błonę śluzową przełyku. Negatywny wpływ ma także rozciąganie przełyku przez pokarmy lub tworzący się gaz. Do innych objawów występujących w refluksie zaliczamy:
  • cofanie się treści pokarmowej z żołądka do gardła lub ust,
  • zgaga (uczucie palenia za mostkiem),
  • odbijanie określane jako puste,
  • bóle w okolicy nadbrzusza,
  • znaczny spadek masy ciała,
  • nudności,
  • dzkawka,
  • wymioty.
Nasilenie objawów występuje po obfitych posiłkach, w pozycji pochylonej i leżącej, a także podczas podczas parcia. W przypadku zaobserwowania takich objawów jak: bolesne połykanie, zaburzenia połykania, nagły, niezamierzony spadek ciała czy krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Diagnoza

Rozpoznanie choroby refluksowej jest poprzedzone gastroskopią oraz biopsją (pobranie fragmentu tkanek do badania) błony śluzowej, a także pH-metrią przełyku, czyli pomiarem poziomu kwaśności w dolnej części przełyku, przeprowadzaną za pomocą specjalnej sondy zakładanej przez nos. To ostatnie badanie pozwala na określenie z jakim rodzajem refluksu mamy do czynienia (kwaśnym czy alkalicznym). Innym badaniem, jednak o mniejszej wartości diagnostycznej, jest badanie rentgenowskie przełyku, polegające na wykonaniu zdjęć rentgenowskich po wypiciu przez pacjenta kontrastu (papki barytowej). Natomiast badaniem pomocniczym, które pomaga w ocenie ciśnienia dolnego zwieracza przełyku, jest manometria przełykowa.

Leczenie farmakologiczne

Podstawą leczenia choroby refluksowej jest przyjmowanie leków hamujących wydzielanie kwasu solnego. Jest to grupa leków występująca pod wspólną nazwą inhibitory pompy protonowej (PPI, proton pomp inhibitors). Stosuje się także, choć nieco rzadziej, blokery receptora histaminowego (H2-blokery). Obie wymienione grupy leków wpływają na osłabienie kwaśności treści żołądkowej, dzięki czemu błona śluzowa przełyku jest mniej narażona na czynnik drażniący. Złagodzeniu ulegają również uciążliwe objawy takie jak zgaga, uczucie pełności, wzdęcia czy gorsze ogólne samopoczucie. Szczególnie korzystne rezultaty uzyskuje się w trakcie stosowania wspomnianych inhibitorów pompy protonowej, które są lekami pierwszego wyboru, oznacza to, że na ich zastosowanie lekarze (o ile brak jest przeciwskazań) decydują się w pierwszej kolejności. Leki te charakteryzują się dużą skutecznością już na początku leczenia i powodują szybkie ustępowanie objawów. W przypadku łagodnego przebiegu choroby oraz w trakcie leczenia podtrzymującego stosowane są niekiedy H2-blokery. Inną grupą leków są związki magnezu i glinu, działające alkalizująco, czyli leki, które powodują zobojętnienie kwaśnej treści żołądkowej. Można je stosować doraźnie. W leczeniu choroby refluksowej stosowana jest również grupa leków, które przylegając do błony śluzowej działa na nią osłaniająco. Leki te również mogą być zażywane doraźnie. Do tej grupy należą: sukralfat i kwas alginowy. W leczeniu uzupełniającym stosuje się u części pacjentów, dodatkowo leki prokinetyczne. Działają one normalizująco na perystaltykę przełyku i żołądka co zapobiega cofaniu się treści pokarmowej do przełyku. W wyjątkowych przypadkach, kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi efektów, a dolegliwości znacznie pogarszają jakość życia pacjenta, stosuje się leczenie operacyjne.

Dieta

Zmiana sposobu odżywiania może istotnie wpłynąć na poprawę jakości życia chorego oraz złagodzenie objawów refluksu. Przede wszystkim zaleca się ograniczenie, a najlepiej wyeliminowanie produktów tłustych, kwaśnych, ostro przyprawionych, wysokiej zawartości błonnika (może opóźniać opróżnianie żołądka), napojów gazowanych, słodyczy, żywności wysoko przetworzonej oraz alkoholu i kawy. Drażniąco mogą działać cytrusy i pomidory, dlatego udział w diecie tych produktów powinien być również ograniczony. Należy zwrócić uwagę na ilość spożywanego jedzenia (zbyt obfite posiłki przyczyniają się do nasilenia objawów i postępu choroby) oraz jej jakość. Zaleca się spożywanie 5-6 lekkich posiłków dziennie, spożywane powoli i w spokoju. Sugerowaną metodą obróbki termicznej powinno być gotowanie lub duszenie bez dodatku tłuszczu. Nie zaleca się smażenia i grillowania.

Bibliografia:

  1. Grzymisławski M., Dietetyka Kliniczna, Wyd. 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  2. Grzymisławski M., Gawęcki J., Żywienie człowieka zdrowego i chorego”, Wyd. 2, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012.
  3. Smith T., Zgaga i refluks żołądkowy, Wyd. 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
  4. Wallner G., Solecki M., Zasady rozpoznawania i leczenia choroby refluksowej przełyku, Chirurgia po dyplomie” 4, 2009.
  • Alugastrin® 3 FORTE 30 tabletek

    REFLUKS, NAWRACAJĄCA ZGAGA – POTRÓJNE DZIAŁANIE

    Leczenie nawracającej zgagi i refluksu żołądkowo-przełykowego.

    Zobacz produkty
  • Alugastrin® 3 FORTE 20 saszetek

    REFLUKS, NAWRACAJĄCA ZGAGA – OCHRONA PRZEŁYKU I ŻOŁĄDKA

    Leczenie nawracającej zgagi i refluksu żołądkowo-przełykowego.

    Zobacz produkty

URGO Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 142B,
02-305 Warszawa, XIII piętro
Tel. (0 22) 616 33 48
Fax: (0 22) 617 69 21

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.

kontakt@pl.urgo.com

Bezpłatna infolinia:
800 702 778

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.